Elvis Presley - Interesujące ciekawostki z życia Króla Rock'n'rolla
Elvis Presley - Interesujące ciekawostki z życia Króla Rock'n'rolla

Elvis Aaron Presley urodził się 8 stycznia 1935 roku w miejscowości Tupelo na południu Stanów Zjednoczonych. Na początku lat 50-tych jego uboga rodzina zadecydowała o przeprowadzce do środkowej części kraju, a dokładnie do miasta Memphis w stanie Tennessy . Nikt nie mógł przewidzieć, że przeprowadzka ta da początek wielkiej karierze muzycznej i narodzinom prawdziwej ikony popkultury tamtych czasów. Memphis było wówczas miejscem, gdzie kiełkował nieznany jeszcze szerokiej publiczności rock'n'roll.

 

Już w młodym wieku Elvis przejawiał bardzo wyraźnie talenty muzyczne, aczkolwiek w szkole oceniany był jako średniak, lub nawet zarzucano mu brak talentu. Był nieśmiały, ale lubił grać na gitarze i śpiewać popularne przeboje. Uczył się muzyki pod nadzorem sąsiada, Jesse Lee Densona. Był bardzo oddany rodzinie. W 1954 roku nagrał piosenkę jako prezent urodzinowy dla matki. Niedługo potem też, za pierwsze zarobione pieniądze kupił jej samochód. Właśnie od tej miłości do matki zaczęła się też jego niespodziewana sława. 

 

Elvis został wyłoniony w castingu do odtworzenia piosenki "That's all right" podczas wieczornej audycji "Red, Hot and Blue" lokalnej stacji radiowej. Piosenka, która była dedykowana jego mamie, tak spodobała się słuchaczom, że rozgłośnię radiową zalała fala telegramów i telefonów z pytaniami o wykonawcę tego utworu. Co ciekawe, wielu pytających było przekonanych, że ten wspaniały głos należy do osoby pochodzenia afroamerykańskiego. Od tego momentu piosenkę zaczęto przez kilka tygodni nadawać codziennie , a Elvis zdobył natychmiastową popularność na południu Stanów Zjednoczonych. Niedługo potem przyszły manager Elvisa, Tom Parker, odezwał się do niego w sprawie organizacji trasy koncertowej po kraju, a rok później, kiedy wydano jego pierwszą płytę, sława i rozpoznawalność Elvisa dotarły do Europy. Z "obiecującego artysty" stał się idolem. 

 

 

Choć początkowo grupą docelową twórczości Elvisa była młodzież, to wkrótce starsze pokolenia również go pokochały. Świadczyć o tym może fakt, że przebił popularnością Franka Sinatrę. Pobił wszelkie rekordy sprzedając ponad miliard egzemplarzy swoich płyt. Ale jego znakami rozpoznawczymi była nie tylko muzyka i głos, ale też ruchy sceniczne. W ówczesnych czasach charakterystyczne ruchy biodrami uważane były za obsceniczne i niejednokrotnie w telewizji pokazywano go jedynie od pasa w górę.

 

Kariera filmowa Presleya rozpoczęła się w 1956 roku, za sprawą jego managera, który bardzo go do tego namawiał. Debiutem filmowym była rola w westernie pt. "Love me tender", do którego piosenka o tym samym tytule stała się hitem. Fani Elvisa bardzo utożsamiali losy bohatera filmowego z samym Elvisem i reagowali bardzo emocjonalnie na losy jego postaci. 

 

Dwa lata później, w czasie szczytu swojej popularności, nieoczekiwanie, Presley stawił się na komisję poborową do wojska. Jego jednostka stacjonowała w Niemczech Zachodnich i pozwoliła mu zarobić pieniądze, które przeznaczył na cele charytatywne takie jak wyposażenie wojska w sprzęty i zakup mundurów ubogim rekrutom. Kilka miesięcy później, po śmierci matki, zdecydował się na kilkutygodniowy urlop. W czasie pobytu w Niemczech, Elvis zakochał się w swojej przyszłej żonie Priscilli, 14-letniej wówczas dziewczynie. Ze względu na jej wiek, musieli się rozstać na kilka lat. Wrócili do siebie jednak po osiągnięciu przez nią pełnoletności i pobrali w roku 1967. W kolejnym roku przyszła na świat ich córka - Lisa Maria Presley.

 

Lata 60-te były czasem kiedy Elvis zawiesił karierę muzyczną, na rzecz występowania w filmach. Było to bardzo dochodowe zajęcie, jednak nie miało dużej wartości artystycznej. Manager Presleya, mimo jego postulatów o powrót na scenę, nie chciał słuchać Elvisa. W 1968 roku mężczyźni zawiesili współpracę, a Elvis powrócił na scenę muzyczną. Był to trudny dla niego okres, gdyż był zmęczony grą w filmach, a dużą popularnością zaczęły cieszyć się zespoły rockowe z Wielkiej Brytanii. Był to czas niekwestionowanego panowania Beatlesów. Elvis jednak przypomniał o sobie dając długą trasę koncertową po całych Stanach.  

 

 

Presley koncertował do końca życia. W latach 70-tych również święcił sukcesy takie jak występ na Hawajach w 1973 roku, który był pierwszym w historii koncertem transmitowanym przez satelitę. Oglądało go wówczas miliard osób na całym świecie. Mimo sukcesów na polu zawodowym jednak, życie prywatne Elvisa w tym czasie przechodziło trudne momenty począwszy od rozwodu, aż po zły stan zdrowotny, który doprowadził do jego wczesnej śmierci w 1977 roku. Było to na dzień przed rozpoczęciem kolejnej trasy koncertowej, która miała zgromadzić ogromną widownię. Przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca, jednak organizm Elvisa od dawna był wykończony ogromnymi dawkami leków i wspomagaczy jakie zażywał. Od pewnego czasu odbijało się to również na jakości jego występów artystycznych. 

 

Wielu fanów Elvisa zszokowała jego śmierć. Utrzymywano nawet, że nie jest to prawda i zaczęto szeptać, że zmęczony popularnością artysta sam upozorował swój zgon. Dla tysiąca ludzi był legendą, która wiązała się z ważnymi wydarzeniami ich życia. Nie mogli zaakceptować tego co się stało. Elvis Presley jest ikoną i legendą wiecznie żywą. Zapisał się w kartach historii na zawsze jako król rock'n'rolla i symbol lat 50-tych, a jego charakterystyczny uśmiech i zawadiackie spojrzenie zdobi tysiące plakatów, które wciąż przyklejają na ścianach swoich pokoi jego dawni i nowi fani. 

 

Zajrzyj tutaj, aby zobaczyć metalowe tablice retro z wizerunkiem artysty, jakie posiadamy w swoich zbiorach.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl