Le Chat Noir - historia słynnego plakatu.
Le Chat Noir - historia słynnego plakatu.

Plakat "Le Chat Noir" jest w dzisiejszych czasach powszechnie rozpoznawaną ilustracją w stylu vintage. Nie każdy jednak wie jaka historia kryje się za wizerunkiem tajemniczego, czarnego kota...

 

Le Chat Noir był pierwszym w historii kabaretem. Powstał w Paryżu, 18 listopada 1881 r., a jego siedziba mieściła się przy ulicy Boulevard Rouchechouart pod numerem 84. Były to wówczas peryferia miasta kojarzone głównie z przestępczością i bezrobociem. Założycielem Czarnego Kota był Rodolphe Salis. Le Chat Noir skupiał całą artystyczną bohemę Paryża. Artyści mogli prezentować tam swoje najnowsze przedstawienia i numery przed oficjalną, publiczną premierą. Wystąpienia miały najczęściej charakter improwizacji i dotyczyły bieżących spraw polityczno-społecznych.  Na deskach kabaretu gościli sławni paryscy artyści takich jak: Adolphe Willette, Caran d'Ache, Émile Cohl, Paul Verlaine, Henri Rivière Claude Debussy, Erik Satie, Charles Cros, Jules Laforgue, Albert Samain, Alphonse Allais, Maurice Rollinat, Maurice Donnay, Jane Avril, Aristide Bruant, Paul Signac, Yvette Guilbert oraz August Strindberg. W czasach swojej świetności kabaret Le Chat Noir wydawał również gazetę pod tym samym tytułem.

Po śmierci Salisa i zamknięciu kabaretu w 1897 roku, w wielu innych miastach europejskich powstały jego repliki. Do dziś funkcjonują dwie lokalizacje o tej nazwie. Są to kawiarnie na greckiej wyspie Korfu oraz w Brukseli. Kabater Le Chat Noir dał początek powstaniu niezliczonej ilości kabaretów w Paryżu i nie tylko. Wśród nich był między innymi sławny Moulin Rouge, który powstał przy placu Pigalle w 1887 r. W Polsce pierwszym kabaretem, a zarazem naśladowcą Le Chat Noir był krakowski kabaret Zielony Balonik.

Projekt najbardziej rozpoznawanego plakatu przedstawiającego czarnego kota siedzącego na fortepianie stworzył francuski grafik i rysownik szwajcarskiego pochodzenia - Théophile Alexandre Steinlen. W swoim dorobku miał liczne plakaty reklamowe i grafiki, jednak do dziś najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest Czarny Kot. Plakat ten, tak jak i pozostałe prace Steinlena zalicza się do nurtu secesji. Postać kota inspirowana była czarodziejskim kotem z dzieł Edgara Allana Poe, który symbolizował sztukę. 

Obecnie Le Chat Noir wciąż króluje w paryskiej dzielnicy Montmartre. Czarny kot zdobi wszelkiego rodzaju pamiątki - od kubków, tac i podstawek aż po plakaty i grafiki. Wśród naszych produktów znaleźć można metalowe plakaty z wizerunkiem Le Chat Noir. -> Tournee Le Chat Noir 30 x 40 cm oraz -> Tournee Le Chat Noir 15 x 20 cm.


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl