"Droga, która nigdy się nie kończy". Legenda amerykańskiej Route 66.
"Droga, która nigdy się nie kończy". Legenda amerykańskiej Route 66.

W dobie pandemii, kiedy przemieszczanie się jest niemożliwe albo mocno ograniczone, chcielibyśmy zabrać Was w nostalgiczną podróż palcem po mapie. Zapraszamy na wyprawę legendarną, amerykańską drogą nr 66, znaną na całym świecie jako Route 66. Poznajcie razem z nami jej historię i najciekawsze zakątki. 

Route 66 została otwarta 11 listopada 1926 roku i łączyła 8 amerykańskich stanów od Illinois poprzez Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę, aż po Kalifornię. Jej początek znajdziemy we wietrznym Chicago, na rogu Michigan Avenue i Jackson Boulevard. Koniec trasy natomiast wieńczy Miasto Aniołów i Santa Monica nad Pacyfikiem. Zwana Drogą Matką, Route 66 ma długość 3939 km, i co roku kusi tysiące ludzi, do wyruszenia jej szlakiem, co jest zarazem magiczną podróżą w czasie do kolorowych lat 50 i 60 tych XX wieku. Dekady te odcisnęły się silnym piętnem na infrastrukturze, którą napotkamy po drodze. Dinery, stacje benzynowe, motele, kina samochodowe, muzea, sklepy z pamiątkami. Wszystkie te miejsca oddają ducha dawnych lat i są inspiracją dla ludzi, którzy w nich upatrują fascynujące symbole wolności i niezależności. Zajrzyjcie do naszego sklepu, do sekcji "Amerykańskie drogi", gdzie znajdziecie mnóstwo inspiracji i nostalgicznych pamiątek w stylu retro, które przywołają ducha magicznej Drogi nr 66. 

 

Droga nr 66 mimo, że traktowana jest jako jedna całość, jest w istocie siecią połączonych ze sobą głównych tras komunikacyjnych niewielkich miejscowości, które znajdują się na jej szlaku. Ich główne ciągi komunikacyjne zostały połączone dobudowanymi odcinkami trasy i połączone tym sposobem w jedno.

 

Lata świetności droga 66 przeżywała podczas wielkiego kryzysu. W latach 30-tych była ona główną trasą migracyjną prowadzącą na zachód kraju. Panujące wówczas burze pyłowe, susze i wiatry powodowały pustynnienie ziemi i zmuszały ludzi do opuszczenia terenu Środkowego Zachodu i wędrówkę do innych, bardziej przyjaznych miejsc. Jednym z nich była Kalifornia, która zanotowała w tamtych czasach dużą falę napływu imigrantów. Fikcyjną historię jednej z rodzin rozpoczynających taką wędrówkę z nadzieją na lepszą przyszłość opisał w swojej kultowej powieści "Grona gniewu" John Steinbeck. To on właśnie nadał drodze 66 nazwę Droga matka.

 

Lata 50-te były czasem kiedy mieszkańcy miejscowości znajdujących się przy trasie poczuli zagrożenie z powodu planów powstania międzynarodowej sieci autostrad. Szczególnie dotyczyło to osób pracujących w usługach (stacje, hotele, warsztaty, restauracje). Ostatecznie koniec przyszedł w roku 1985, kiedy to Route 66 została wykreślona z listy autostrad i zastąpiona autostradą Interstate 40. Odcinki zamkniętej trasy zostały jednak uznane w późniejszym czasie za narodową drogę krajobrazową, którą nazwano Historic Route 66. Długość tej trasy wynosi 2269,2 km i jest bardzo popularną atrakcją, która przyciąga ludzi z całego świata. Odcinki tej trasy znajdują się w stanach: Illinois, Nowy Meksyk i Arizona. 

 

Droga, która stała się bohaterką licznych książek, filmów i piosenek, fascynuje i przyciąga po dziś dzień. Bezkresne przestrzenie, Wielki Kanion, miasteczka Indian, Malowana Pustynia, aż wreszcie na końcu królestwo Disneya i magiczne Hollywood. A po drodze proste przyjemności: bary a w nich hamburgery, szarlotki czy koktajle oraz dźwięk nastrojowych piosenek z samochodowego radia. Na trasie spotkacie kultowe samochody i motocykle z minionych dekad. (W swoich zbiorach mamy piękne tablice z takimi pojazdami. Zajrzyjcie do działu Kultowe samochody i motocykle. Oczami wyobraźni widzimy to wszystko i mamy nadzieję, że te cuda będą znów dla nas w zasięgu ręki. 

 

Więcej inspiracji znajdziecie również w dziale Made in USA oraz Lata 50-te.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl